İnternet Arkadaşlıkları Nasıl Başlar?

Öncelikle bu konuya bir açıklık getirmek gerekiyor. Aslında internet arkadaşlıklarının normal arkadaşlıklardan bir farkı yoktur. İkisi de aynı dinamikler üzerine kuruludur. İki veya daha fazla kişi aynı hobilere ve dünya görüşlerine yönelik sohbet ederek arkadaş olurlar. Yani bu insanların arasında bazı ortak noktalar olması gerekir. Elbette grubun içinde farklı düşünenler olabilir ama, bu durum genel itibari ile grup içinde bir frekans oluşturma ile ilgilidir.

Günümüzde internet arkadaşlıkları genellikle bazı websiteleri üzerinde başlıyor. Örneğin sosyal medya adı verdiğimiz facebook, instgram ve twitter bunların en gelişmiş olanları olarak göze çarpıyor. Bunun dışında yabancı arkadaşlıklar için yeni kurulum aşamasında olan ibaddy ve uzun yıllardır hizmet veren interpals’i kullanabilirsiniz.

Herşey bir merhaba ve yanına eklenen sohbete ne dersin ile başlayıp evlilikle bile sonuçlanabilir. Bu durum birbiri arasında alışveriş yapan kişilerin istekleri ile doğru orantılıdır. Eski dönemlerde kullanılan icq ve msn arkadaşlıkları ise artık tarih oldu. Msn ortadan kalkıp skype’a dönüşürken icq ise el değiştirip popülaritesini yitirdi. Artık whatsapp ve facebook messenger gibi uygulamalar sohbet için kullanılıyor. Bunun dışında dm adı verdiğimiz birçok özel mesaj sistemi de sitelere entegre edilmiş durumda bulunuyor.

Önemli bir konu daha var, güvenlik, eğer arkadaşlık için yola çıkarken bazı güvenlik önlemleri almazsanız bazı sıkıntılar ile karşlılaşabilirsiniz. Özellikle bazı kişiler sizin duygularınızı kullanıp sizinle oynayabilir, paranızı alabilir, bilgilerinizi ele geçirebilir. Hoş olmayan bazı görüntülerinizi ortalığa dökebilir. İşte burada uzun süreli bir konuşma döneminden sonra yüz yüze görüşme gibi bazı ihtiyaçlar ortaya çıkar ya da hiç bu konulara girmeden konuşmalarını uzun yıllara yayabilirsiniz. Birçok insanın internette hiç tanımadığı insanlarla görüştüğü sürekli dile getirilir, bu gerçekten doğru internet her ne kadar size yeni kişiler getirse de, mutlaka güvenlik önlemlerini arka plana atmamanız gerekir. Lütfen bunu tekrardan gözden geçirmeyi unutmayınız!

Sabah programlarında her gün işlenen bir konu olduğunu biliyorsunuzdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir